Bajkowa Dolina Baryczy

Włodzimierz Ranoszek – geograf, wykładowca powiązany z Wyższą Szkołą Zarządzania „Edukacja” we Wrocławiu i Uniwersytetem Wrocławskim, licencjonowany przewodnik terenowy po Dolnym Śląsku i górski po Sudetach. Jest autorem i współautorem ponad 30 przewodników turystycznych i innych książek o Dolinie Baryczy, Dolnym Śląsku i Wielkopolsce, m.in. Szkolny Przewodnik Turystyczny po Dolnym Śląku, Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”, Szlak bursztynowy Wrocław – Poznań, a także autorem słuchowisk radiowych, ballad i pieśni. Wykonuje je z towarzyszeniem liry korbowej.

Bajkowa Dolina Baryczy – zbiór opowieści opartych na historii i legendach Doliny Baryczy, oraz na wątkach zaczerpniętych z popularnych baśni. Przewodnim motywem łączącym historie jest królestwo Orłana – bajkowego władcy krainy nad Baryczą. W opowieściach pojawiają się także inne wykreowane bajkowe postacie jak Wiedźma Bara – pani nadbaryckich bagien, Myszylicz – Duch Kocich Gór, Żmij ze Żmigrodu, a także postacie historyczne jak św. Wojciech, św. Jadwiga, Maria Leszczyńska czy Fryderyk Chopin. Drugą część książki stanowi typowy przewodnik turystyczny opisujący największe atrakcje Doliny Baryczy oraz pojawiające się w opowieściach miejsca. Książka jest bogato ilustrowana rysunkami Anny Pawlak oraz fotografiami Marcina Mazurkiewicza z Trzebnicy. Książkę wydało Studio PLAN we Wrocławiu. Z książką jest powiązana gra terenowa z animatorami: Bajkowa Dolina Baryczy