• slide1.jpg
 • slide2.jpg
 • slide3.jpg
 • slide4.jpg
 • slide5.jpg
 • slide6.jpg

WSPOMAGANIE

Wspomaganie

Wspomaganie szkół, bibliotek szkolnych i placówek w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) polegać będzie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dn. 28 lutego 2013r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych (Dz. U. poz. 369) na zaplanowaniu i przeprowadzeniu działań mających na celu poprawę jakości pracy szkoły lub placówki oraz organizowaniu i prowadzeniu sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli. Ponadto, podobnie jak dotychczas, biblioteki będą mogły prowadzić działalność wydawniczą oraz organizować i prowadzić działalność edukacyjną i kulturalną.

Biblioteki pedagogiczne będą obligatoryjnie realizowały wspomaganie szkół i placówek w wykonywaniu zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz wspomaganie bibliotek szkolnych w sposób określony w cytowanym rozporządzeniu od dn. 1 stycznia 2016r. Do dn. 31 grudnia 2015r. wskazane zadania biblioteki będą mogły realizować fakultatywnie.

Biblioteka Pedagogiczna w Trzebnicy rozpoczęła realizację nowych zadań już w roku szkolnym 2013/ 2014, w szczególności należy tu wspomnieć o zorganizowaniu i prowadzeniu sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy z terenu powiatu trzebnickiego.

 

Formy wspomagania

 1. Gromadzenie i dostarczanie dokumentów zgodnych z potrzebami szkół, bibliotek szkolnych i placówek w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.)

 2. Tworzenie na potrzeby szkół, bibliotek szkolnych i w/w placówek tematycznych zestawień bibliograficznych materiałów bibliotecznych, gromadzonych w dolnośląskiej sieci bibliotek pedagogicznych

 3. Zainicjowanie i koordynacja sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli z terenu powiatu trzebnickiego

 4. Działania na platformie Fronter

 5. Współtworzenie Dolnośląskiego Systemu Informacji Edukacyjnej (DSIE)

 6. Informowanie za pośrednictwem stron internetowych PODM-P w Trzebnicy o zmianach w zakresie prawa oświatowego i polityki oświatowej państwa.

 7. Współpraca ze środowiskiem lokalnym oraz działalność kulturalna – organizowanie konkursów, wystaw, spotkań (m.in. Narodowe Czytanie Utworów Aleksandra Fredry ; Tuwimiada ; Wystawa Prac Uczestników Konkursu Plastycznego pn. „Mali Projektanci”)

 8. Organizowanie i/lub prowadzenie konferencji, szkoleń i warsztatów dla nauczycieli (w tym bibliotekarzy szkolnych) i uczniów z zakresu edukacji:

 • informacyjnej i medialnej (współpraca z KEI SBP)

 • czytelniczej (np. Narodowe Czytanie Utworów Aleksandra Fredry ; Tuwimiada ; konferencja „Od Logosu do etosu” ; spotkanie autorskie z Michałem Witkowskim)

 • filmowej (np. problematyka adaptacji filmowej tekstu literackiego ; kino autorskie ; dyskusje o wybranych filmach)

 • regionalnej (współpraca z lokalnymi animatorami kultury)

 • kulturowej ( np. „Ludzie i bogowie Ameryki Środkowej” – spotkanie autorskie z dr Renatą Faron-Bartels)

 1. Organizowanie i/lub prowadzenie zajęć dydaktycznych dla nauczycieli i uczniów z zakresu prawa autorskiego, bezpieczeństwa w sieci i technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).

 • Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018

   

  Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska ustaliła podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018:

  1. Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

  2. Podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.

  3. Bezpieczeństwo w internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych.

  4. Wprowadzanie doradztwa zawodowego do szkół i placówek.

  5. Wzmacnianie wychowawczej roli szkoły.

  6. Podnoszenie jakości edukacji włączającej w szkołach i placówkach systemu oświaty.

   

   
 • Matematyka w działaniu.

  Awans zawodowy nauczyciela - zmiana terminu szkolenia

   

  Powiatowy Ośrodek Doradztwa Metodyczno-Programowego w Trzebnicy informuje, że szkolenie pn. Matematyka w działaniu. Zabawy, gry i ćwiczenia dydaktyczne odbędzie się dn. 25 kwietnia br. w godz. 15.00 - 18.00. Aktualnie nie są prowadzone zapisy na to szkolenie.

  Powiatowy Ośrodek Doradztwa Metodyczno-Programowego w Trzebnicy informuje, że szkolenie pn. Awans zawodowy nauczyciela odbędzie się w dn. 26 kwietnia br. w godz. 14.30 - 17.00. Aktualnie nie są prowadzone zapisy na to szkolenie.

   

   

   
 • Przestrzeń literacka jako teren zabaw w Edukacji przez Ruch - Origami Baje

   

  Powiatowy Ośrodek Doradztwa Metodyczno-Programowego w Trzebnicy zaprasza nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej na warsztaty pn. "Przestrzeń literacka jako teren zabaw w Edukacji przez Ruch - Origami Baje", które odbędą się 12 kwietnia br. w godz. 15.00 – 18.00. Warsztaty poprowadzi mgr Anna Łuźniak – nauczyciel dyplomowany, doradca metodyczny WCDN, trener grup dziecięcych. Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszenia udziału w formie doskonalenia lub o wydrukowanie, wypełnienie, podpisanie, zeskanowanie i wysłanie formularza w formacie PDF na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

  Szczegółowe informacje dostępne są na plakacie, załączonym tutaj.

   
 • IBUK libra 100px

  Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Tygodnia E-książki (5-11 marca 2017 r.) serwis Ibuk Libra przygotował dla Użytkowników korzystających z wirtualnej czytelni niespodziankę. W okresie 1-14 marca 2017 r. zostanie poszerzony zestaw tytułów na platformie IBUK Libra o ok. 2700 publikacji, tj. pojawią się  książki z następujących kategorii:
   
  - literatura faktu
   
  - literatura piękna
   
  Uwaga - Kody PIN wydane przed dn. 22 lutego 2017r. zachowują ważność.
   

  Ponad 1500 tytułów z zakresu pedagogiki, psychologii, komunikacji społecznej i socjologii dostepnych na stronie http://libra.ibuk.pl/ Zapraszamy do Biblioteki (ul. Nowa 1) po odbiór PINów. Szczegółowe informacje o możliwości korzystania z wirtualnej czytelni IBUK dostępne są tutaj

  Więcej…

organszkoleniakatalogi

cytat