• slide1.jpg
 • slide2.jpg
 • slide3.jpg
 • slide4.jpg
 • slide5.jpg
 • slide6.jpg

Artykuły

Literatura dla dzieci - czy na pewno?

11 marca 2013  roku Powiatowy Ośrodek Doradztwa Metodyczno-Programowego w Trzebnicy, Biblioteka Pedagogiczna w Trzebnicy oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żmigrodzie zorganizowali konferencję szkoleniową pt. "Czym skorupka za młodu..., czyli daj dziecku szansę poznawania świata". Spotkanie odbyło się w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Trzebnicy.

 - Chcieliśmy zorganizować spotkanie, które dotyczyłoby roli literatury w przeżywaniu i poznawaniu świata przez najmłodszych - powiadziała Cecylia Śmieszkowska, dyrektor PODM-P w Trzebnicy. - Na konferencję zapraszaliśmy wszystkich zainteresowanych tematem kultury czytelniczej: nauczycieli grup najmłodszych, bibliotekarzy oraz rodziców. Sądząc po frekfencji (ponad 40 osób) i pozytywnych komentarzach uczestników, myślę, że w dużej mierze spełniliśmy założenia konferencji i oczekiwania zaproszonych osób.

Cecylia Śmieszkowska, dyrektor PODM-P w Trzebnicy    Spotkanie rozpoczęła Cecylia Śmieszkowska, dyrektor PODM-P w Trzebnicy

Dekalog dobieracza

Na początek: jak dobierać książki, czyli 10 zasad, którymi powinni kierować się rodzice, nauczyciele czy bibliotekarze kupując książki dla dzieci. Z tym zapoznała uczestników dr Grażyna Lewandowicz-Nosal, pracownik Biblioteki Narodowej (autorka takich książek jak "Książki dla najmłodszych. Od zera do trzech" czy "Książki dla przedszkolaka. Od czterech do sześciu").
Na podstawie przygotowanych przez prelegentkę materiałów (rozdanych uczestnikom), została omówiona "nieśmiertelna klasyka", jak i nowe pozycje dla najmłodszych - dotyczące przedszkola, szkoły, zwierząt, czasu, polityki czy tematów trudnych: śmierci, depresji, seksu, adopcji, wojny, homoseksualizmu.

SAM 6502

 

Czytajcie szkoły, czytajcie przedszkola!


To zdanie przyświecało idei, zawartej w wystąpieniu Pani Mari Idzikowskiej. W swoim wystąpieniu przypomniała zgromadzonym, jak ważne jest czytanie dzieciom od najmłodszych lat. Promowała również akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Zachęcała, by zarówno w domu, jak i w szkole znaleźć i określić czas oraz miejsce, w którym będzie się czytać dzieciom "20 minut dziennie - codziennie".

 


Niemowlę nie raczkuje? To może być dysleksja!


W ostatnim wystąpieniu, Pani Regina Stępień, z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żmigrodzie, przybliżyła uczestnikom kryteria, według jakich bada się dzieci i ocenia ryzyko wystąpienia dysleksji rozwojowej. Na licznych przykładach zaprezentowana została Skala Ryzyka Dysleksji (opracowana przez Martę Bogdanowicz) jako metoda rozpoznawania trudności u dzieci sześcioletnich.


 


Nasi goście

 1.  
 2.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasze najmłodsze uczestniczki...

 

 Wyniki losowania nagród: najnowsze książki
dr Grażyny Lewandowicz-Nosal otrzymały:
Jolanta Kosela i Katarzyna Wojniak

 

 

Raz jeszcze dziękujemy:
prelegentom - za wspaniałe wystąpienia,

uczestnikom - za aktywny udział!


Zapraszamy na następne nasze spotkania!

 
W załącznikach materiały pokonferencyjne, przekazane do opublikowania przez prelegentów.

Lista książek proponowanych prze dr G. Lewandowicz-Nosal.pdf

Jak dobierać książki dla dzieci.pdf

Nagrody za książkę dziecięcą w Polsce.pdf

Książka roku 2012 IBBY.pdf

Maria Idzikowska: Cała Polska Czyta dzieciom.pdf

 • Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018

   

  Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska ustaliła podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018:

  1. Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

  2. Podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.

  3. Bezpieczeństwo w internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych.

  4. Wprowadzanie doradztwa zawodowego do szkół i placówek.

  5. Wzmacnianie wychowawczej roli szkoły.

  6. Podnoszenie jakości edukacji włączającej w szkołach i placówkach systemu oświaty.

   

   
 • XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

   

  Plakat w pliku .pdf dostępny TUTAJ.

   

  Webp.net resizeimage

   

   
 • Usługa Office 365 i platforma Microsoft Educator Community - webinarium

   

  Szukasz inspiracji do prowadzonych przez siebie zajęć i chcesz poznać miejsce, gdzie znajdziesz mnóstwo materiałów zarówno w języku polskim jak i angielskim? Chcesz być na czasie i poznać najnowsze, bezpłatne w zastosowaniach edukacyjnych narzędzia z usługi Office 365? Słyszałeś o nich, ale nie wiesz jak działają i dlaczego warto wykorzystać je w pracy osobistej i z uczniami? Może chcesz się dowiedzieć, jak uruchomić usługę w swojej szkole/placówce? To webinarium jest dla Ciebie!

  Serwis EBP SBP wspólnie z firmą Microsoft zamierza prowadzić darmowy projekt szkoleniowy realizowany on-line.

  Aby wypełnić ankietę proszę kliknąć TUTAJ

  Szczegółowe informacje zawiera TEN PLIK

   

   

   

   
 • IBUK libra 100px

  Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Tygodnia E-książki (5-11 marca 2017 r.) serwis Ibuk Libra przygotował dla Użytkowników korzystających z wirtualnej czytelni niespodziankę. W okresie 1-14 marca 2017 r. zostanie poszerzony zestaw tytułów na platformie IBUK Libra o ok. 2700 publikacji, tj. pojawią się  książki z następujących kategorii:
   
  - literatura faktu
   
  - literatura piękna
   
  Uwaga - Kody PIN wydane przed dn. 22 lutego 2017r. zachowują ważność.
   

  Ponad 1500 tytułów z zakresu pedagogiki, psychologii, komunikacji społecznej i socjologii dostepnych na stronie http://libra.ibuk.pl/ Zapraszamy do Biblioteki (ul. Nowa 1) po odbiór PINów. Szczegółowe informacje o możliwości korzystania z wirtualnej czytelni IBUK dostępne są tutaj

  Więcej…

organszkoleniakatalogi

cytat